Czarna Góra – ośrodek górski na wzór alpejskiego

Spokój i ciszę z pewnością odnajdziecie w takich miejscowościach jak Tylicz, gdzie można całymi dniami wsłuchiwać się w szum morza. Gdzie wybrać się zimą na narty? Zakopane zawsze jest zatłoczone i hałaśliwe. Alternatywą będzie urocza Czarna Góra, o której poniżej przeczytacie nieco więcej.

Jeszcze na początku lat 90., baza noclegowa w okolicy Czarnej Góry, leżącej w masywie Śnieżnika w ziemi kłodzkiej, pozostawiała wiele do życzenia. Dzisiaj w czasie sezonu ten kompleks narciarski (jeden z najnowocześniejszych w Polsce) odwiedzany jest przez kilkaset tysięcy turystów rocznie. Przybywa nowych komfortowych miejsc noclegowych. Wolnych kwater możemy szukać w  hotelach czy nawet kwaterach prywatnych. O wiele wygodniejszą opcją jest jednak wynajem komfortowych apartamentów, znajdujących się w pobliżu wyciągów narciarskich.

Kompleks tras narciarskich i zjazdowych zlokalizowany jest na północno-wschodnim stoku góry. Na turystów czeka mnóstwo tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, wyciągi narciarskie, nartostrady, zjeżdżalnie grawitacyjną i co najdziwniejsze – akwen wodny. Mowa o Zalewie w Starej Morawie. Dzisiaj jest on doskonale zorganizowany pod względem rekreacyjnym. Turyści mogą wypoczywać nad sztucznie utworzonym zbiornikiem wodnym, największym w Ziemi Kłodzkiej. Na miejscu znajduje się molo, pomosty, kąpielisko a nawet punkty gastronomiczne. Nie inaczej jest na szczycie Czarnej Góry. Z wyciągiem sąsiadują doskonałe karczmy i punkty gastronomiczne. Narciarze mogą korzystać z trzech kolejek linowych i ponad siedmiu wyciągów talerzykowych. Zimowemu szaleństwu z dreszczykiem adrenaliny mogą się również oddawać zapaleni snowboardziści.

Latem w Czarnej Górze atrakcji również nie brakuje. Gdy znudzą nam się kąpiele na wspomnianym wcześniej zalewie swoje kroki możemy skierować ku 14-sto metrowej wieży widokowej, znajdującej się na szczycie masywu. Czarna Góra mierzy ponad 1205 m n. p.m. Rozpościera się z niej przepiękny widok na całą Ziemię Kłodzką. Nazwa szczytu wzięła się prawdopodobnie od sosen, które od południowej strony wyglądały jak czarne drzewa. Stąd też nazwa – Czarna Góra. Z tego masywu najlepiej udać się na Śnieżnik – szlakiem czerwonym. W okolicy panują również doskonałe warunki do uprawiania kolarstwa wyczynowego.

One thought on “Czarna Góra – ośrodek górski na wzór alpejskiego

1. Ja się zamierzam nauczyć jeździć na nartach, ale jakoś tam jak widzę te kolejki w Zako to mi się nie chce nawet nart zakładać