Sudety – fenomen Dolnego Śląska

Sudety – fenomen Dolnego Śląska

Górzyste tereny Śląska powinny zachwycić każdego miłośnika górskich wycieczek. Ostatnio opisywaliśmy Wam Góry Sowie (informacje na >> rckpiu.edu.pl) . Tak bardzo spodobały się nam tamte urokliwe miejsca, ze postanowiliśmy sprawdzić jeszcze jedno pasmo górskie. Dziś zabieramy Was w Sudety. 

Są one położone trzech krajów: Polski, Czech i Niemiec. Na terenie Polski góry te należą do najbardziej interesujących krajoznawczo regionów Dolnego Śląska. Najczęściej wyszukiwaną bazą do odpoczynku na terenie tym, jest baza noclegowa obejmująca góry Sudety. Ruch turystyczny w tej części kraju koncentruje się głównie w Kotlinie Jeleniogórskiej (informacje na >> facebook.com) i w Karkonoszach, stanowiących najwyższą część. O dużych wartościach krajoznawczych tego obszaru decyduje przede wszystkim przyroda oraz zabytki kultury materialnej. Na tym terenie górskim występują nie spotykane nigdzie w Polsce różnorodne formy rzeźby polodowcowej (kotły, jeziora, moreny) oraz malownicze formy skalne.

Doskonałe noclegi w bliskim kontakcie z przyrodą, a przede wszystkim wyżyny przyciągają głównie turystów w to miejsce. Nie często mamy możliwość, by baza noclegowa w górach była położona na terenie Parku Narodowego.  Są to góry wyjątkowe ze względu na ten właśnie szczegół, bowiem Sudety zlokalizowane są na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Parku Narodowego Gór Stołowych, a noclegi podobnie jak same Sudety są bardzo zróżnicowane pod względem możliwości. Rozwój turystyki pieszej zachęca, by wybrać ten rejon na dłuższy letni wakacyjny wypoczynek (noclegi na >> meteor-turystyka.pl) i cieszyć się podczas urlopu tym, co stanowi naturalny krajobraz gór Dolnego Śląska. Atrakcji tutaj na pewno nie zabraknie. Tędy przebiega najdłuższy pieszy szlak w Sudetach tzw. GSS, prowadzący przez najpiękniejsze i najwyżej położone części gór, łączące Świeradów-Zdrój – Góry Izerskie i Paczków w Górach Złotych. Szlak Sudecki ma prawie 360 kilometrów długości.

Sudety to przede wszystkim góry o bogactwie źródeł mineralnych, a także surowców mineralnych. To tutaj na tym obszarze w kotlinach schowane są maleńkie uzdrowiska sudeckie, klimatem przypominające alpejskie kurorty (warto zobaczyć miejscowości o charakterze uzdrowiskowym: Świeradów-Zdrój, Cieplice, Duszniki-Zdrój, Kudowę–Zdrój, Lądek–Zdrój). Wybierając wypoczynek w Sudetach koniecznie należy zobaczyć najwyższy w Karkonoszach Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Wilczki. Ciekawostką krajoznawczą są skalne miasta w Górach Stołowych oraz podziemia sudeckie: Jaskinia Niedźwiedzia, kopalnie uranu w Kletnie, kopalnia złota w Złotym Stoku, a także liczne na tym obszarze sztolnie. Wambierzyce i Krzeszów to miejsca z sanktuariami Kultu Maryjnego. Ten cały obszar w Polsce to nie tylko góry i możliwość uprawiania turystyki górskiej jako formy aktywności, to także liczne zachowane na tym terenie obiekty architektoniczne – zamki (Zamek Bolków, Zamek Czocha), kościoły tzw. obronne czy bazyliki (w Bolesławcu, w Lwówku Śląskim, w Złotoryi).


2 thoughts on “Sudety – fenomen Dolnego Śląska

  1. Nocleg w Sudetach to spełnienie moich marzeń, pracuje w mieście, a dokoła są tylko równiny i płaskie tereny, a ja kocham góry i chętnie bym się przeprowadził w Sudety

  2. @Pluskwiak mówią, że nie ma rzeczy niemożliwych, życzę ci żebyś kiedyś miał możliwość mieszkać w Sudetach :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>